Ne vždy musí řidič na stopce zastavit. Málokdo to ví a většina zbytečně zdržuje provoz

Ne vždy musí řidič na stopce zastavit. Málokdo to ví a většina zbytečně zdržuje provoz

Každý řidič ví (nebo by alespoň měl vědět), že před stopkou musí zastavit. Správný postup by měl být zastavit, dát přednost všem, kteří ji mají, a pak se rozjet do křižovatky. To je teorie a tu by měl opravdu znát každý, ale jak to je doopravdy? Zákon není tak přísný, jak se může zdát, a mnoho lidí ani neví, že jsou situace, kdy zastavit nemusí.

Samozřejmě se najdou takoví, kteří pravidla nerespektují

Určitě jste i vy potkali člověka, který prostě značky nerespektuje, a i když stopku vidí, tak nezastaví a jede dál. Takové jednání je na pokutu, pokud vás u toho uvidí policie, a proto by si na to lidé rozhodně měli začít dávat větší pozor. Druhým problémem je to, že řidiči sice na značce stop zastaví, ale už nesplní druhou polovinu. Tedy nedají přednost a vjedou do vozovky rovnou, což je možná ještě horší než člověk, který sice nezastaví, ale tu přednost dá.

Mohlo by vás zajímat:  Povinná výbava v autě nemusí stačit. V nenadálých situacích se hodí mít přibaleno i něco navíc
Zdroj obrázku: Freepik

Pak jsou tady zase řidiči, kteří zastavují zbytečně

To je zase druhá strana mince. Najdeme totiž i takové, kteří zastaví, i když nemusí. Zákon říká, že musíme zastavit, než budeme pokračovat, ale už neříká, kde a jak přesně se to musí odehrát. Proto je naprosto zbytečné zastavit jednou před značkou a poté až na hranici křižovatky. Bohatě postačí, když zastavíte jednou, a to na zmíněné hranici. Není potřeba se zastavovat dvakrát. Je to zbytečné a rozhodně k tomu není důvod.

Mohlo by vás zajímat:  S vozy Tesla je jízda vždy zážitek. Šikovné funkce dopřejí maximální komfort během cesty

Kdy tedy není ještě potřeba zastavit?

Ukážeme si to na modelovém příkladu. Jedete v koloně aut a posouváte se opravdu pomalu. Pokud se v této koloně pohybujete ke hranici křižovatky a jste například druhé auto v pořadí, tak není potřeba znovu zastavovat. Za předpokladu, že stojíte v místě, kde je dobrá viditelnost do vozovky, pak můžete vyjet rovnou s autem před vámi. Svou povinnost zastavit jste již splnili právě v této koloně. Takže není potřeba, abyste zbytečně zdržovali provoz, a můžete naprosto legálně projet.

Zdroj: https://www.lorenzoandlorenzo.com/blog/auto-motorcycle-accidents/stopping-at-stop-signs/