Modré světlo vyzařované z telefonů a jiných obrazovek snižuje kvalitu spánku

Chytrá zařízení, jako jsou telefony, televize, tablety nebo notebooky, vyzařují modré světlo. Tato zařízení jsou čím dál tím více uživatelsky přívětivější a svět internetu je navržen tak, aby útočil na naše dopaminové buňky. Ve výsledku stále více času trávíme za obrazovkami těchto zařízení a jsme vystaveni modrému světlu.

Většina zařízení používá modré diody, jež vytváří bílé světlo. Vědci jsou obecně znepokojeni tím, jak dlouhé chvíle trávíme pohledem do obrazovek těchto zařízení. Nicméně není důvod k panice, jelikož modré světlo produkuje rovněž Slunce. Podle vědců se po dlouhodobém vystavení modrému světlu problémy nedostaví ihned, ale až po nějaké době.

Narušení spánku

Podle studií modré světlo negativně působí na kvalitudélku spánku člověka. Vystavení modrému světlu snižuje produkci hormonu melatoninu, který je zodpovědný za ospalost. Takže pokud jste vystaveni modrému světlu pozdě v noci, když už byste měli spát, může se stát, že nebudete moci usnout. Proto jste si možná všimli, že je doporučováno, aby v ložnici nebyly žádné obrazovky.

Mohlo by vás zajímat:  Kdo není na Facebooku, jako by nebyl: marketingové strategie umí uživatele nasměrovat tam, kam potřebují
Zdroj obrázku: Freepik

Vliv na psychiku

Správný spánek a následné vzbuzení dělají začátek dne. Konec dne zakončuje usínání. Často se stává, že lidé nemohou usnout, jelikož mají spoustu otázek a myšlenek. Jestliže se tato situace opakuje, je vhodné, abyste je vyřešili. K tomu vám může pomoci meditace nebo psaní deníku, což má pozitivní efekt na myšlenky uvnitř mysli. Někdy si tyto myšlenky vytváříme sami tím, že taháme do ložnice chytrý telefonnamáháme tak hlavu tím, že čteme různé články, příspěvky, sledujeme videa, fotky, a to má za následek zbytečné otázky, stres či úzkost.

Ochrana

Prvním krokem je nastavení teplejších barev v telefonu. iPhone má k dispozici funkci Night Shift, která snižuje vliv modrého světla. Tuto funkci lze naplánovat s přirozeným západem slunce až do jeho východu. Filtr modrého světla na Androidu nabízí podobný efekt.

Mohlo by vás zajímat:  Anonymní režim soukromí nezajistí. Stopy brouzdání internetem je nutné vymazat dodatečně

Dalším tipem je metoda 20-20-20. Každých 20 minut si udělejte pauzu po dobu 20 vteřin a sledujte objekt vzdálený 20 stop čili 6 metrů. Investovat můžete také do ochranných brýlí proti modrému světlu nebo jednoduše nepoužívejte telefon a televizi před spánkem.

Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306460319313802#b0080, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9424753/, https://www.sclhealth.org/blog/2019/09/why-it-is-time-to-ditch-the-phone-before-bed/, https://www.healthline.com/health/is-dark-mode-better-for-your-eyes, https://www.medicalnewstoday.com/articles/321536, https://health.ucdavis.edu/blog/cultivating-health/blue-light-effects-on-your-eyes-sleep-and-health/2022/08