Mnozí řidiči vymýšlejí pro úsporu paliva nejrůznější triky. Spotřebu lze přitom snížit úplně jednoduše

Asi není nikdo v dnešní době, kdo by nechtěl ušetřit za spotřebu paliva. Úspornou jízdou můžete palivo ušetřit, stačí se naučit pár technik, které kromě snížení spotřeby omezí množství emisí oxidu uhličitého až o 25 %!

Prvním způsobem je umět pomalu zrychlovat. Čím více zrychlujete, tím větší spotřeba paliva je, proto když vyjedete do města, rozhodně se nesnažte nějak zběsile startovat potom, co třeba naskočí zelená na semaforu nebo vyjedete z parkoviště. Stejně se nikam neposunete, pokud je před vámi hodně aut, nebo dokonce zácpa.

Konstantní rychlost jako klíč k úspoře

Největším problémem je neudržování konstantní rychlosti. Testy ukázaly, že změna rychlosti mezi 75 a 85 km/h každých dvacet sekund může navýšit spotřebu paliva až o 20 %. Pokud máte možnost využít tempomat, například na dálnici nebo jinde, neváhejte. Co se týče odchylek, vůbec nevadí, pokud se tak děje v rámci gravitace, když jedete lehce do kopce či z kopce.

Mohlo by vás zajímat:  Moderní systémy v autě zvýší bezpečnost za volantem, ulehčí parkování a vyhledají ukradený vůz

Dalším klíčem k úspěchu je předvídání provozu. Udržujte rozumnou vzdálenost mezi vámi a vozidlem před vámi. Když budete z dostatečné vzdálenosti sledovat, co před vámi dělají ostatní účastníci provozu, můžete ušetřit spotřebu, brzdy, čas a také se vyhnout eventuální nehodě.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na vysoké rychlosti

Pokud můžete, vyhýbejte se vysokým rychlostem, dodržujte rychlostní limit. Většina automobilů má největší úsporu právě při udržování rychlosti mezi 50 až 80 km/h. Zkuste si představit, že pojedete 120 km/h v porovnání se 100 km/h na trase dlouhé 25 km. Zkrátíte si cestu pouze o dvě minuty, ale spotřebujete o 20 % více paliva.

Zkuste se naučit využívat sešlápnutí plynového pedálu na úkor brzd. Ušetříte palivo, protože nesnížíte rychlost drasticky tak, abyste opět museli přidávat na plynu.

Další rady

Existuje spousta dalších rad, jak se vyhnout větší spotřebě. Jednou z takových je vypnutí zbytečně zapnutého motoru, když stojíte déle než 60 vteřin na místě. Dále udržujte správný tlak v pneumatikách, stejně jako dávejte pozor na správné řazení, pokud máte manuální převodovku.

Mohlo by vás zajímat:  Světla ve voze jsou základ. Dobře je nastavit ale umí málokterý řidič

Jaké další rady vám mohou pomoci?

  • Nemějte zbytečně těžký náklad.
  • Odstraňte střešní nosiče nebo nosiče kol, pokud je nepotřebujete.
  • Používejte klimatizaci s rozumem.
  • Využívejte displej se spotřebou paliva.
Zdroj: https://www.nrcan.gc.ca/energy-efficiency/transportation-alternative-fuels/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038