Mezi podvody v online světě rostou falešné nabídky práce, phishingové útoky a podvody s kryptoměnami

S narůstající digitalizací a využíváním moderních technologií se stávají podvody stále sofistikovanějšími a častějšími. V roce 2023 není výjimkou, že mohou být ohroženy vaše osobní údaje, finanční prostředky, a dokonce i vaše identita. Proto je důležité být obezřetný a chránit se před různými podvodnými triky. Některé z nich jsou tento rok častější než dříve.

Falešné nabídky zaměstnání

Jedním z nejčastějších podvodů v roce 2023 jsou falešné nabídky zaměstnání. Podvodníci se snaží získat osobní údaje a finanční prostředky od lidí, kteří hledají práci, vydávají se za zaměstnavatele a nabízejí atraktivní pracovní pozice s vysokým platem a výhodami. Tyto falešné nabídky se mohou objevit na sociálních sítích, pracovních portálech nebo prostřednictvím e-mailových zpráv. Pokud nejste opatrní, můžete se snadno stát obětí podvodníků a přijít o své peníze, nebo dokonce svou identitu. Je důležité být obezřetný a důkladně prověřovat každou pracovní nabídku, abyste se vyhnuli riziku podvodu.

Mohlo by vás zajímat:  „Příště se raději odhlaste, nebo vám lidé prolezou e-mail,“ doporučil senior ženě v knihovně
Zdroj obrázku: Freepik

Phishingové podvody

Phishingové podvody patří k nejrozšířenějším typům podvodů v roce 2023. Tyto podvody se vyznačují tím, že podvodníci se snaží získat citlivé informace od obětí, jako jsou například hesla, bankovní údaje nebo osobní identifikační čísla, a to pomocí vymyšlených e-mailů, textových zpráv nebo webových stránek. Podvodníci se snaží vydávat za důvěryhodné osoby nebo organizace, aby získali důvěru obětí a přesvědčili je poskytnout citlivé informace. Podle Anti-Phishing Working Group se jen v prvním čtvrtletí roku 2022 vyskytlo více než 10 milionů phishingových útoků a mezi červencem a říjnem 2022 se tento počet zvýšil 1,3krát. Je očekáváno, že phishingové útoky budou v roce 2023 ještě více narůstat. Pro ochranu před phishingem je důležité být obezřetný a neposkytovat citlivé informace na webových stránkách, které vypadají podezřele nebo pochybně, a to i v případě, že pocházejí od důvěryhodnějších zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:  Studium je dřina, tyhle šikovné vychytávky ale ulehčí studijní těžkosti na maximum

Podvody s kryptoměnami

Podvody s kryptoměnami jsou v roce 2023 stále častější. Podvodníci využívají nedostatečného povědomí o této oblasti a nabízejí neexistující investice, falešné burzy nebo falešné kryptoměny. Dalším nebezpečím jsou falešné ICO (initial coin offering). Je důležité být obezřetný a vyhnout se podezřelým nabídkám, chránit svoji peněženku a neposkytovat citlivé informace třetím stranám.

Zdroj: https://www.aarp.org/money/scams-fraud/info-2023/top-scammer-tactics-2023.html