Metaverse je velmi zajímavým pojmem. V posledních dnech je stále více probíraným tématem. O velkou část popularity tohoto názvu se postaral zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Ten přejmenoval svou firmu na Meta. Kromě Facebooku spadá pod Metu také WhatsApp nebo Instagram. Slovo „meta“ pochází z řečtiny a značí „za“ verse je zkráceninou anglického slova „universe“, který značí „vesmír“. První zmínka o slově metaverse pochází z románu Snow Crash autora Neala Stephensona z roku 1992.
Metaverse je virtuální platforma, prostřednictvím které se budou moci lidé setkávat se svými 3D avatary. Váš 3D avatar bude vaše postava, která se bude vyvíjet podle toho, jak s ní budete nakládat. Stejně, jako v RPG hrách, kde si taky budujete svou vlastní postavu a kráčíte herním světem, plníte úkoly apod.
Účel metaverse
Velké světové značky v digitální sféře investuje velké peníze do tohoto projektu. Například Nvidia, Apple nebo Microsoft. Microsoft dokonce investoval 70 miliard dolarů do vývoje her a softwaru pro metaverse. Jejich cíl je jednoduchý, usilují totiž o prvenství v této nové senzaci. Už tak trávíme dost času v online světě a metaverse ho ještě navýší. Podle Zuckeberga se otevírá nová možnost pro lidi, jak získat pohodlné zaměstnání, při kterém se zabaví. Na druhou stranu na tom budou vydělávat firmy provozující metaverse ještě větší peníze. Dočkáme se tedy druhého plnohodnotného světa vedle toho reálného?

Začněte pracovat už dnes
Během pandemie byl home office využíván velmi hojně. Dodnes někteří lidé pracují z domova. Co když ale budete moci pracovat z domova a zároveň komunikovat s kolegy prostřednictvím 3D kanceláře a avatarů? Postupně bude tento svět nabízet daleko více možností, jako umožnit například zákazníkům virtuální prohlídku ve vašem skutečném obchodě s oblečením. Ve skutečnosti existuje spoustu pracovních míst. Modely jako GameFi a play-to-earn v současné době poskytují stabilní příjmy pro lidi na celém světě. Značí to, jak jsou lidé ochotni trávit svůj čas v kyber světě za účelem zisku.
Potřebné vybavení
Pro vstup do metaverse světa potřebujete zařízení. Záleží také na tom, přes jakou platformu chcete využívat. Facebook vyžaduje jeden z jeho VR headsetů čili Oculus Quest 2. Výhodou je, že nevyžaduje pro svůj chod počítač, ani herní konzoli. Existuje další řada výrobců VR headsetů, mezi ně patří:
- Valve,
- HTC,
- HP,
- Sony.
Tyto VR headsety lze propojit s počítači nebo se Sony PlayStationem 4/5. Zbytek společností, jako Microsoft nebo Magic Leap prodává AR brýle pro rozšířenou realitu.
Zdroj: https://www.wired.com/story/what-is-the-metaverse/