„Mám zájem a zajistím dopravu kurýrní službou,“ zněla nejčastější odpověď na inzerát. Šlo o podvodníky

Prodával jsem mobil a zkontaktovalo mě mnoho podvodníků. Poznat je nebylo nic složitého. Ale chápu, že jsou lidé, kteří jim dokážou naletět. I proto, že slibují věc, kterou si každý prodejce přeje. Co nejjednodušší a také co nejrychlejší prodej. Ten ale nedopadne dle představ.

Podvodné odpovědi dominovaly

Podvodníci mají skutečně dokonalé a propracované systémy, jelikož mě doslova bombardovali svými odpověďmi. Jejich reakce na můj inzerát na prodej mobilního telefonu opravdu dominovaly. Když přišla první odpověď, v podstatě do pár minut od zveřejnění, jásal jsem, že to půjde hladce. Potom jsem ale poznal, že tahle odpověď není úplně v pořádku. A stejné to bylo u několika dalších.

Mohlo by vás zajímat:  Problém chytrého oblečení má být vyřešen. Součástí budou baterie, které lze bez problémů vyprat

Poznal jsem je snadno

Poznat podvodníky nebylo až tak složité. V první chvíli mě trklo, že společným rysem všech odpovědí je špatná čeština. Chápu, že ne každý mateřský jazyk musí dokonale ovládat, ale tohle bylo hodně okaté.

Druhým společným rysem byl fakt, že osoba podvodníka měla o zboží velký zájem a chtěla si pro něj poslat kurýra. A protože tohle se v odpovědích často opakovalo, nebylo pochyb, že jde o podvod.

Zdroj obrázku: Freepik

Propracovaná metoda

S jedním z podvodníků jsem chvíli komunikoval, abych zjistil, kam až to dojde. Nabídl zajištění přepravy kurýrní službou, poté poslal odkaz na podvržený web, kam jsem měl zadat údaje, číslo platební karty a potvrdit platbu přepravy. Ve skutečnosti bych ale potvrdil úplně jiné platby v jiných částkách.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené mýty vykreslují telefony v tom nejhorším světle. S jejich škodlivostí je to trochu jinak

Nakonec jsem prodal, ale bylo to vysilující

V záplavě podvodníků se nakonec našli reální zájemci. Poznat je byla hračka. Chtěli buď zaslat na dobírku, nebo chtěli platit převodem na účet. Obojí jsou jediné dvě formy, které bych akceptoval. Poté jsem to byl já, kdo odeslal balíček příjemci.

Po této zkušenosti chápu, že se někdo může nachytat. Podvodníci jsou vytrvalí, naoko nabízejí jenom samé benefity, mnohdy jsou neúnavní. A kdo se na internetu neumí příliš pohybovat, může naletět. Stačí vystavit jakoukoliv věc a za pár minut je tu první kontakt.

Mohlo by vás zajímat:  Videa YouTube lze přehrát i mimo oficiální stránky

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.