Laserová, nebo inkoustová: oba typy tiskáren stále soupeří o prvenství, profesionálové mají jasno

Laserová, nebo inkoustová: oba typy tiskáren stále soupeří o prvenství, profesionálové mají jasno

Tato otázka se s námi táhne již dlouhá léta. Je lepší pořídit si tedy levnější inkoustovou tiskárnu, nebo raději vybrat rychlou laserovou? Připravili jsme si pro vás několik poznatků a rad, které by vám s výběrem mohly pomoci.

Kdysi dávno, asi před dvaceti lety, byly laserové tiskárny tak drahé, že si je mohl dovolit málokdo. Navíc neuměly tisknout v barvách a k provozu byl potřeba speciální papír. Inkoustové tiskárny byly v té době mnohem dostupnější, uměly tisknout i barevně, ale byly o dost méně přesné. Ale dnes je doba úplně někde jinde a výše zmíněné informace už nejsou tak zcela pravda.

Mohlo by vás zajímat:  Nelegální stahování je stále rozšířené a může mít důsledky

Je tedy rychlejší inkoustová, nebo laserová tiskárna?

Pokud se podíváme na ty nejlevnější modely, pak ano, opravdu inkoustové tiskárny jsou výrazně pomalejší než laserové. Pokud se ale zaměříme na dražší modely, pak musíme konstatovat to, že inkoustové tiskárny mohou dostatečně konkurovat i laserovým. Minimálně co se rychlosti týče. Ty nejlepší modely obou dokážou tisknout přibližně sedmdesát stran za minutu.

Zdroj obrázku: Freepik

A co kvalita tisku?

V dnešních inkoustových tiskárnách můžeme najít ultra jemné trysky a tiskové hlavy, které se starají o to, aby byl tisk co nejpřesnější. Ale dokážou ve výsledku konkurovat laserovým tiskárnám, které jsou na to uzpůsobeny? Kvalita je sice opravdu velmi dostatečná pro domácí používání, ale co se týče profesionálů a velkých firem, ti se jasně shodují, že laserové tiskárny nabízejí mnohem lepší kvalitu a přesnost tisku.

Mohlo by vás zajímat:  Prodlužte baterii v telefonu život. Při nabíjení hrají roli procenta i okolní teplota

Který typ tiskáren je levnější na provoz?

Laserová tiskárna je uzpůsobena na levnější provoz na rozdíl od inkoustové. A je to tak i dnes. Po testování několika typů tiskáren můžeme jasně prohlásit, že provoz laserové tiskárny vyjde levněji než té inkoustové. Ceny inkoustů se ani v dnešní době nemohou rovnat nákladům na provoz tiskáren laserových.

Zdroj: https://www.which.co.uk/reviews/printers-and-ink/article/inkjet-vs-laser-printers/inkjet-vs-laser-printers-which-is-best-atHOH6Z2QjAA