Kybernetické útoky jsou stále propracovanější. Pro firmy a organizace jde o velkou výzvu

Kybernetický zločin je rychle rostoucím problémem, jehož dopad na podnikání a společnost jako celek je stále zřejmější. V roce 2021 došlo ke zvýšení počtu kybernetických útoků na organizace o 50 %, přičemž nejvíce byly zasaženy vzdělávací a výzkumné společnosti​​. Jak se technologie vyvíjejí, kyberzločinci se stávají stále sofistikovanějšími, což představuje vážné výzvy pro kybernetickou bezpečnost v roce 2023.

Rozvíjející se prostředí hrozeb

S rozšiřujícími se digitálními technologiemi se kyberzločinci stávají stále vynalézavějšími. Útoky ransomware, phishing a narušení dodavatelského řetězce jsou na vzestupu. Útočníci využívají dvojí vyděračské taktiky, kromě šifrování dat také k jejich krádeži a exfiltraci. Techniky sociálního inženýrství a phishingové útoky se také vyvíjejí a stávají se přesvědčivějšími. Více než 72 % dotázaných podniků zaznamenalo zvýšenou sofistikovanost phishingových útoků​. Všechny tyto faktory zvyšují nároky na kybernetickou bezpečnost a zdůrazňují potřebu průběžného vzdělávání a přípravy na nové typy hrozeb.

Mohlo by vás zajímat:  Jak třídit fotografie, abyste se v nich vyznali i po letech
Zdroj obrázku: Freepik

Ekonomické a organizační výzvy

Ekonomická krize a složitější provozní prostředí vytvářejí další problémy pro oddělení kybernetické bezpečnosti. Některé organizace čelí minimalizaci rozpočtů a problémům s náborem zaměstnanců, zatímco jiné jsou přetíženy příliš velkým množstvím dodavatelů, nástrojů a zdrojů dat. Výsledkem je, že více než polovina organizací zaznamenala v posledních 12 měsících únik dat, a většina z nich byla nucena držet únik dat v tajnosti, navzdory možným důsledkům, kterým by mohly čelit.

Připravenost na kybernetické výzvy

Podle globálního průzkumu společnosti Bitdefender, který zahrnoval 400 IT a bezpečnostních profesionálů, je významným problémem zranitelnosti a nulové dny (zero-days). Manažeři malých a středních firem v České republice vnímají nárůst kyberkriminality jako hlavní výzvu v oblasti digitální bezpečnosti v roce 2023​​. Je zřejmé, že je třeba zvýšit úroveň připravenosti a reaktivnosti organizací na kybernetické hrozby, aby bylo možné efektivně čelit a minimalizovat dopady kybernetického zločinu.

Zdroj: https://www.barclaysimpson.com/the-top-10-cyber-security-challenges-for-businesses/