Klimatické změny ohrožují populaci želv. V posledních letech se rodí převážně samice

Klimatické změny ohrožují populaci želv. V posledních letech se rodí převážně samice

Pokud jste si mysleli, že klimatické změny mají dopad pouze na přírodu, tak ne. Želví nemocnice na základě provedených testů zjistila, že se v poslední době rodí víc samic než samců, což má souvislost s klimatickými změnami. Podle výzkumu teplota písku ovlivňuje pohlaví nenarozeného plodu ve vajíčku. Dle výpočtů vědců se jedná o výrazný nepoměr 1 : 10. Experti ale s tímto tvrzením nesouhlasí úplně, i když nevyvrací zároveň negativní dopad klimatických změn. O co přesně se jedná nebo na co přišli, můžete zjistit uvnitř článku.

Mohlo by vás zajímat:  Změna klimatu urychluje příchod intenzivních hurikánů

Mláďata vodních želv se rodí v písku

Existuje asi sedm druhů vodních želv, z nichž většina jsou samice, a to kvůli teplejšímu písku. Vajíčka mořských želv zahrabaná v písku o teplotě 88 °C nebo vyšší tvoří ideální podmínky pro vývoj samic. Za poslední čtyři roky byly zaznamenány teplotní rekordy, které mají vliv na pohlaví mořských želv. Tedy aspoň tak to tvrdí pracovníci, kteří studují vylíhlá mláďata. Za toto období neobjevili žádné samce vodních želv, ale pouze samice. Tento jev byl zaznamenaný i v jiných částech světa, například ve východní Austrálii.

Mohlo by vás zajímat:  Umělá inteligence má potenciál pomoci předejít klimatickým změnám
Zdroj obrázku: Freepik

Značí to problém do budoucna?

Podle odborníků se může jednat o velký problém budoucnosti. Během desetiletí nebo století může nastat situace, kdy bude populace samců vodních želv natolik malá, že nebudou moci oplodnit dostatek samic. Méně samců může znamenat špatnou genetickou rozmanitost mořských želv. Kolují ale i opačné názory, které tvrdí, že se jedná o naprosto běžný poměr samců a samic.

Podle některých by se měla vajíčka pokropit vodou, aby se mohli narodit samci, ale to je pouze hypotéza. Narůstající teplo ohrožuje vajíčka i jinak. Vysoké teploty a z nich vznikající bouře zvyšují hladiny moře, které zaplaví hnízda a zabije vejce. Odborníci radí, aby se přestaly stavět hotely, rozšiřovat pláže pro lidi, abychom tak mohli poskytnout zpátky ideální podmínky a místo pro vodní želvy na úkor našeho pohodlí a nenasytnosti. Za globální oteplování jsme totiž zodpovědní my sami.

Zdroj: https://www.nationalgeographic.com/environment/article/sea-turtle-sex-ratio-crisis-from-climate-change-has-hope