„Klidně nejlevnější Čínu. Zimní gumy mám jen proto, abych měl pokoj od policie,“ řekl jsem v pneuservisu

Letos, jako každý rok, jsem se vydal do pneuservisu, aby mi přezuli pneumatiky na zimní. Loňské zimní už byly na odpis, takže jsem potřeboval nové. Nechtělo se mi shánět a hledat nějaké speciální na internetu, tak jsem si řekl, že si je prostě koupím přímo v servisu. Alespoň nemusím řešit dopravu či skladování. Prostě tam přijedu a nechám si je rovnou obout a zaplatím za obojí najednou, dohromady.

Když se mě v pneuservisu ptali, jaké pneumatiky chci, byli překvapení mou odpovědí. „Klidně nejlevnější Čínu,“ řekl jsem. „Zimní gumy mám jen proto, abych měl pokoj od policie.“ Chápu, že to pro ně bylo trochu neobvyklé, takže jsem jim to vysvětlil. Možná čekali, že budu chtít nějaké s ideálním poměrem cena/výkon, nebo ty nejdražší. Prostě něco, co berou ostatní. Ale mou odpověď nakonec pochopili.

Mohlo by vás zajímat:  S Mapami Google už se pokuty bát nemusíte. Šikovná funkce pohlídá za jízdy maximální rychlost

Do hor nejezdím a vlastně zimní pneumatiky používám jen proto, abych se vyhnul problémům s policií v případě, že by náhodou napadl sníh. Pokud bych měl letní pneumatiky a chytili mě, byl by to zbytečný problém. Ale jinak je považuji pro mé potřeby za naprostou zbytečnost. Mám auto hlavně pro jízdu po městě, kde jsou silnice většinou udržované a sníh tu není často. Bohužel zákon mluví tak, že i když napadne jediný centimetr, mohu mít na letních problémy s policie. Takto, nejlevnější čínskou sadou splním zákonnou povinnost a mít pokoj. A více peněz do gum prostě dát nechci.

Mohlo by vás zajímat:  Autopojištění pokryje nečekané náklady při nenadálé situaci. Skrytá negativa ale dokážou překvapit

Mechanik se na mě podíval trochu skepticky, ale nakonec mi našel nějaké levné zimní pneumatiky. Nebyl jsem si jistý, jestli si myslí, že jsem nerozumný nebo jen šetřím, ale bylo mi to jedno. Pro mě to bylo praktické rozhodnutí a vím moc dobře, proč to dělám. Chápu, že zimní pneumatiky mohou být v řadě případů nepostradatelné, ale pro mé potřeby je to opravdu spíše zbytečná investice. Jsem si vědom rizik a nepřeji si řešit zbytečné komplikace s policií kvůli pneumatikám. Možná to není nejbezpečnější volba, ale je to volba, která mi vyhovuje.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek