Kamery na veřejných místech budí kontroverze. I přes zásah do soukromí přináší důležité pozitivum

Mají být kamery umístěné na veřejných místech, jako jsou obchody, knihovny nebo školy? Je to velký zásah do soukromí, nebo to může být prospěšné obyvatelům daného města? Jaké jsou výhody a nevýhody použití kamer na veřejných místech? Každá mince má dvě strany a totéž platí také o tomto problému, který vypadá, že se jen tak nevyřeší.

Bezpečnostní kamery mohou zasáhnout do soukromí

Jaká otázka vyvstane jako první, když se řeknou bezpečnostní kamery? Je jím to, nakolik zasahují do soukromí. V takovém případě se lidé dělí na dva tábory, skoro stejnoměrně vyvážené. V obecných diskuzích narazíte na lidi, kteří s kamerami souhlasí, další skupina bude rázně proti. Rozhlížíte se, když jedete autem nebo jdete po ulici s partnerem za ruku?

Možná na vás budou mít výhled všichni, kdo mají přístup ke kamerám, umístěným na veřejnosti. Mohou být vidět na domech, obchodech nebo na světlech pouličního osvětlení. Veřejné kamery ale mohou pomoci například policii při hledání pachatele závažného trestného činu. Je ale nutné vědět, jestli na daném místě mohou kamery vůbec být a jestli neporušuje zákony.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomenuté heslo k Android telefonu vás už nezastaví. Přihlásit se do zařízení jde i jinak
Zdroj obrázku: Freepik

Jaké výhody mají kamery na veřejných místech?

Veřejný dohled zlepší bezpečnost všech, kteří se pohybují volně po ulicích. Proto byste měli vůči kamerám být ohleduplní a například je neničit. Někteří obyvatelé měst se ale o svou bezpečnost naopak bojí a nevycházejí kvůli kamerám ani do ulic. Budou na nich vidět ale nejen společenské akce, ale také zločiny, které by jinak zůstaly nepotrestané.

Veřejné kamery tak mohou pomoci snadněji dopadnout zločince, kteří by se jinak dlouho skrývali a utíkali před spravedlností. Instalování veřejných kamer by se ale nicméně mělo konzultovat hlavně s obyvateli daného města. Není to pouze o tom, aby město nebo policie sledovaly lidi, kteří se pohybují po městě. Díky kamerám se může snížit kriminalita.

Zdroj: https://www.3sixtyintegrated.com/blog/2019/04/26/benefits-of-surveillance-cameras-in-public-places/