Jak třídit fotografie, abyste se v nich vyznali i po letech

Jak třídit fotografie, abyste se v nich vyznali i po letech

Fotografování je nové masové hobby. Díky dostupným technologiím a pokročilým fotoaparátům zabudovaným v mobilních telefonech, je pořizování vizuálních snímků snadné a rychlé, a kvůli online životě na sociálních sítích se z dokumentování našich životů stala bezmála společenská nutnost. Pokud se se všemi svými obrázky chcete ještě někdy v budoucnu shledat, je dobré si v nich udělat pořádek. Poradíme vám, kudy na to.

Ukládejte je na jedno místo

Pokud máte digitální fotoaparát, mobilní telefon, tablet, stolní počítač a notebook, je pravděpodobné, že vaše fotografie jsou poukládané na různých místech zároveň. Ve chvíli, kdy byste se rádi k některé z nich vrátili – kam se podíváte?

Doporučujeme ukládat si fotky na jedno místo, nejlépe na jeden počítač, paměťovou kartu, flashdisk či externí pevný disk. Pokud si pořídíte médium s kapacitou 2 až 3 terabajty, pohodlně se vám tam vejdou všechny fotografie za dlouhá léta.

Mohlo by vás zajímat:  Počítač ničíme každý den zbytečnými chybami. Jednoho dne může přestat fungovat úplně

Nevěřte cloudům

Ukládání fotografií na cloudové úložiště (vzdálené servery) je v posledních letech velmi moderní a také pohodlné. Jestliže ale chcete uchovat původní kvalitu svých obrázků, neměli byste se na tato úložiště spoléhat. Většina služeb poskytujících cloudová úložiště zmenšuje původní velikosti obrázků na menší formáty se ztrátou kvality a také metadat (což jsou automaticky ukládané informace, jako je datum pořízení, typ fotoaparátu a jeho nastavení atd.).

Mnoho cloudových úložišť také není zadarmo, případně čas od času mění podmínky, jako jsou datové limity či poplatky. Proto je lepší se na ně raději nespoléhat.

Ukládejte do složek

Správná struktura složek je zásadní pro to, abyste se ve fotografiích mohli kdykoliv později zorientovat. I pokud používáte nějaký specializovaný program na vyhledávání fotografií, kdo vám zaručí, že bude fungovat i za 10 či 20 let?

Mohlo by vás zajímat:  Ve WhatsAppu se nic neztratí. Staré konverzace jde archivovat a kdykoli se k nim vrátit

Nejjistější je použít pečlivě strukturovanou síť složek a podsložek, která vám umožní snáze konkrétní fotografie najít. Popisujte je datem pořízení a příležitostí či místem, které je na obrázcích zdokumentováno. Díky logickému systému složek později ušetříte spoustu drahocenného času.

Zdroj: https://www.organizingphotos.net/4-great-ways-to-sort-your-photos/