Hrozí v budoucnu, že se nebude moci létat na dovolenou?

Hrozí v budoucnu, že se nebude moci létat na dovolenou?

Evropská unie si stanovila jasný cíl – snížit emise do roku 2050 na čistou nulu. K EU se připojily také další země po celém světě, které souhlasí s tím, že aby se takového výsledku dosáhlo, budou muset obyvatelé jednotlivých zemí něco obětovat. Není ale jasné, jak velká oběť by to měla být.

Aby se dosáhlo nulových emisí, musí se využít také příroda

K dosažení nulových emisí bude zapotřebí několik opatření. Musí se veškeré emise do atmosféry vyvážit zachycením skleníkových plynů, a to nejen rostlinami, ale také živými organismy. Bude nutné vytvořit novou technologii, která zajistí, aby se přirozeně zásobovaly CO2 například lesy nebo mokřady.

Mohlo by vás zajímat:  Pět důvodů, proč vyhodit staré žárovky. LED světla jsou úspornější, bezpečnější i účinnější

V oblasti letectví ale bude nutné omezit jejich počty. Zde chybí osvědčené a levné technologie, který by zajisti nižší produkci emisí. Poslední zpráva tak zní, že se budou omezovat lety do celého světa. Nebude se ale jednat o změnu životního stylu, protože mnoho lidí létá pravidelně, například za práci. Bude ale potřeba snaha od spotřebitelů, aby se snížily emisní plyny.

Bude se létat stále, ale v omezeném množství

Pokud se omezí letecká doprava, může se emise snížit až o 6 %, v některých zemích to bude více, v jiných méně, v závislosti na tom, jak moc je letecká doprava využívaná a jak moc se budou lidé uskromňovat a použijí místo letadla jiný dopravní prostředek. Zatím neexistují žádné studie, které by vypočítaly, kolik je potřeba letů na omezení emisí.

Mohlo by vás zajímat:  Použité baterie nikdy nepatří do směsného odpadu. Správná recyklace přispěje k ochraně planety

I tak je nutné pomoci přírodě a klimatu, aby se do ovzduší dostávalo co nejméně škodlivých látek, které mohou ublížit nejen samotné přírodě, ale kvůli nim můžeme vdechovat špatný vzduch a tím pádem hrozí zdravotní problémy. Každý z nás může pro přírodu udělat nějaký malý krok, který pomůže. Rozhodně ale nehrozí případ, že se letecká doprava vymaže ze světa. Jen je nutné se nad sebou zamyslet a vědět, co opravdu v životě potřebujete a co můžete omezit nebo úplně vypustit.

Zdroj: https://www.bbc.com/travel/article/20200621-will-travel-be-safer-by-2022