Každá rána potřebuje správnou péči, protože jinak se bude dlouho hojit a také se může zanítit. Stačí, když se budete držet pár osvědčených kroků a vše bude v pořádku. Nejen, že minimalizujete riziko infekce, ale také se rána mnohem rychleji zahojí. Dnes se podíváme na pár tipů a metod, které musí znát každý člověk na světě.
Důkladné vyčištění rány
Ráno opláchněte čistou vodou nebo fyziologickým roztokem. Odstraníte tím všechny nečistoty a vypláchnete ránu. Poté použijte antiseptický roztok nebo dezinfekční prostředek. Použít můžete peroxid, jód nebo dezinfekci z lékárny. Hlavní je, abyste to udělali pořádně a zbavili se všech bakterií.
Ránu zakryjte
Až ji budete mít čistou, zakryjte ránu náplastí nebo sterilním obvazem. Záleží na tom, jak je rána velká a také na jakém je místě. A pochopitelně záleží také na tom, co máte zrovna po ruce. Zakrytí je důležité, aby se vám do rány nedostaly další bakterie a nečistoty.
Správná výživa a hydratace
Při hojení otevřené rány musíte dbát také na správné stravování. Dbejte na dobrou hydrataci a zdravý životní styl. Konzumujte dost bílkovin, vitamínů a minerálů. Zvyšte příjem vitamínu C, zinku a vitamínu A. Přidejte k tomu dost čisté vody, aby se mohla pokožka rychle regenerovat.
Léky na podporu hojení
V lékárně najdete mnoho krémů, které podporují hojení ran. Jednou z nich je např. kalciová mast nebo doplňky stravy, jako jsou multivitaminy pro podporu hojení. Jednoduše zajděte do lékárny a zeptejte se na krém nebo mast pro rychlejší hojení. Jistě vám poradí něco kvalitního za dobrou cenu.
Sledujte ránu a jednejte rychle
Po ošetření rány tímto způsobem musíte ránu jen sledovat. Každý den ji kontrolujte, aplikujte léčivou mast a počkejte, až se rána zahojí. Jestli uvidíte, že se rána zanítila, je rudá, bolestivá nebo začíná hnisat, navštivte svého lékaře. Rozhodně nečekejte, že se to spraví samo a jednejte ihned.
Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/wounds-how-to-care-for-them