Globální problém s plasty by mohl být brzy minulostí. Druh larev dokáže sníst polystyren

Globální problém s plasty by mohl být brzy minulostí. Druh larev dokáže sníst polystyren

Výzkumníci z Queenslandské univerzity objevili larvy, které jsou schopny živit se polystyrenem. Jedná se o larvy brouka Zophobas morio a polystyren dokáže tento druh strávit pomocí enzymu, který se nachází v jeho střevech.

Výzkum, který potvrdil, že tyto larvy dokáží přežít jen na polystyrenu

Na těchto larvách byl proveden velmi zajímavý výzkum. Byly rozděleny do tří skupin a každá z nich dostávala jiný druh stravy. První dostala polystyrenovou pěnu, druhá skupina otruby a třetí byla o hladu. Skupina larev, která byla krmena polystyrenem nejenže přežila, ale dokonce přibrala. To znamená že z tohoto polystyrenového pokrmu mohou získávat energii a dobře jej zpracovávat.

Mohlo by vás zajímat:  V nádrži na vodu v LA plavou miliony plastových kuliček. Vláda tím bojuje proti suchu

Zjištění potřebných enzymů

K tomuto výzkumu byla použita technika zvaná metagenomika. Ta se používá k výzkumu enzymů, které dokáží degradovat polystyren a styren. Pokud se vše podaří, pak je cílem vyvinout tyto enzymy uměle, což by mělo výrazně pomoct v boji proti plastům. Odpady, které jsou za pomoci mechanického drcení zpracovány, by byly následně vystaveny těmto enzymům a očekává se, že by dokázaly plast kompletně zlikvidovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Testování a vyvíjení té nejlepší kombinace

Cílem tohoto výzkumu je pěstování těchto enzymů v laboratořích a testovat jejich schopnost degradace polystyrenu. Je nutné určit tu nejlepší kombinaci a množství pro další postupy. Díky dostatečnému pochopení tohoto procesu by se dalo celosvětově biodegradovat množství plastového odpadu, a pokud by se to povedlo, pak by to pro nás jako pro lidstvo znamenalo velký krok v řešení obrovského problému.

Mohlo by vás zajímat:  Běžné jídlo bude už možná brzy patřit minulosti. Nahradí ho hmyz a maso z tiskárny

Vědci z Queenslandu nejsou samozřejmě jediní, kdo pracuje na řešení tohoto problému. Například v dubnu tohoto roku se podařilo vědcům v Texasu vyvinout enzym, který během několika málo hodin dokáže kompletně rozložit plasty. A vzhledem k tomu, že naše planeta se v plastech topí, tak už je na čase přijít s řešením!

Zdroj: https://www.theguardian.com/environment/2022/jun/10/foaming-at-the-mouth-the-superworms-making-a-meal-of-polystyrene-waste