Facebook usnadňuje komunikaci i sdílení zážitků. Zároveň je plný dezinformací a osobních útoků

Facebook zaplatí pokutu 1,5 milionu liber. Koupě služby Giphy vyvolává obavy o narušení digitální rovnováhy

Britský regulační úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil vlastníkovi Facebooku další pokutu ve výši 1,5 milionu liber. Důvodem této sankce je nákup služby Giphy a ignorování několika výzev u této kauzy. Americká firma se k tomu vyjádřila a pokutu zaplatí.

Tento regulační úřad se v posledních letech stále více věnuje digitálnímu prostředí. A proti velkým technologickým firmám zaujal opravdu tvrdý postoj. Snaží se udržet digitální rovnováhu a zkoumá vše, co by ji mohlo narušit. Jedním takovým případem je právě dohoda mezi Facebookem a Giphy. Jejich spojením byla narušena rovnováha na trhu digitální reklamy, a proto se snažili za každou cenu zabránit Facebooku, aby službu Giphy koupil.

Mohlo by vás zajímat:  Amazon nesouhlasí s policií s používáním rozpoznání obličeje

Spojení Facebooku s Giphy a jeho první pokuta

Facebook se ale nenechal odradit a opravdu tuto platformu animovaných obrázků koupil za neuvěřitelných 400 milionů dolarů. Regulační úřad nařídil společnosti Facebook, aby tento nákup zrušila z důvodu porušení digitální rovnováhy. Nicméně tato žádost nebyla vyslyšena a Facebooku byla stanovena první pokuta. V říjnu roku 2021 mu tak tento britský úřad vyměřil pokutu ve výši 50 milionů liber.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak tato kauza vypadá aktuálně?

Facebook se zatím úspěšně odvolává, a je tedy stále jediným výhradním majitelem platformy Giphy. Přistoupil ale na některé další požadavky regulačních úřadů, jako je povolení přístupu ke Giphy databázi konkurentům. Ovšem za ignorování několika výzev předtím byla Facebooku nově vyměřena pokuta ve výši 1,5 milionu liber a ten se vyjádřil, že s pokutou sice nesouhlasí, ale zaplatí ji.

Mohlo by vás zajímat:  U Jižní Koreje vznikne plovoucí město pro tisíce lidí. Velkolepý projekt reaguje na klimatické změny

Když se na to podíváme našima očima, tak jde opravdu o dost závažný problém v narušení digitální rovnováhy a konkurenceschopnosti. Gify jsou lidmi opravdu oblíbené a pro konkurenční sítě nebo třeba TikTok a Twitter by bylo určitě nepříjemné nemít přístup do knihovny Giphy.

Zdroj: https://www.straitstimes.com/tech/tech-news/facebook-owner-meta-says-it-will-pay-new-27-million-uk-fine-over-giphy-purchase