EU podporuje Ukrajinu i v kyberprostoru. Speciální tým má pomoci odrazit další kyberútoky

EU podporuje Ukrajinu i v kyberprostoru. Speciální tým má pomoci odrazit další kyberútoky

V minulých dnech se podařilo ruským hackerům za pomoci kyberútoku na pár chvil shodit ukrajinské webové stránky a bankovní sektor. Evropská Unie se rozhodla Ukrajině pomoci a zapojit svůj tým, který se specializuje na ochranu před hackerskými útoky, a připravit tak Ukrajinu na nejhorší.

Celkem šest zemí z EU vyšle na Ukrajinu tým odborníků, kteří se specializují na internetovou bezpečnost. Jejich přítomnost je momentálně více než nutná a pomohou Ukrajině připravit se na další podobné útoky. Nyní, když pokračuje válečný konflikt Ruska, je za potřebí každá volná ruka, která může jakkoliv pomoci.

Mohlo by vás zajímat:  Vybrat ovladač pro hraní na PC nemusí být snadné. Připojit jde i ovladač pro konzoli

Evropský tým expertů pomůže s bezpečností kyberprostoru

V pondělí Ukrajina pořádala o pomoc s kyberbezpečností a tato žádost byla bezodkladně vyslyšena. Litva, Holandsko, Rumunsko, Chorvatsko, Estonsko a Polsko sestavily tým odborníků, který nyní pomůže Ukrajině v boji proti hackerským útokům. Zaměří se testování bezpečnosti infrastruktury a hledání bezpečnostních slabin. Tento tým byl původně složen na podporu zemí EU, ale vzhledem k obrovské vlně solidarity s Ukrajinou byl bezodkladně povolán na místo k akutnímu řešení situace.

Zdroj obrázku: Freepik

Snaha ochránit Ukrajinskou infrastrukturu před Ruskem

Pár dní zpět se podařilo ruským vojenským hackerům za pomoci služby DDoS (distribuované útoky odmítnutí služby) shodit několik důležitých ukrajinských webových stránek. Mezi nimi byly například weby bankovního sektoru a vládní stránky. Ty byly nějakou dobu nedostupné. Rusko sice tyto útoky popřelo, ale vzhledem k momentální situaci není pochyb, že za tímto kyberútokem stáli právě oni. Navíc Velká Británie s Amerikou předložily několik důkazů o tom, odkud útoky směřovaly.

Mohlo by vás zajímat:  WatchOS 10 přinese řadu vylepšení, která uživatelé ocení

Bohužel situace stále eskaluje a kromě kyberútoků probíhají na Ukrajině válečné boje, jaké Evropa dlouhá léta nepamatuje. Experti na kyberprostor z několika zemí se postarají o to, aby alespoň prostor internetu byl prozatím v bezpečí.

Zdroj: https://www.politico.eu/article/ukraine-russia-eu-cyber-attack-security-help/