Ethernet vs. Wi-Fi: bezdrátové připojení se zlepšuje, ethernet je ale stále spolehlivější

Pro běžného uživatele je jasnou volbou Wi-Fi připojení, protože nemusí řešit žádné kabely a omezený počet připojení. Na druhou stranu jsou tu další uživatelé, zejména hráči online světa, kteří vědí, že pro své aktivity potřebují co nejspolehlivější připojení, takže je pro ně jasnou volbou kabelové ethernet připojení. Jaké jsou rozdíly mezi těmito typy připojení?

Jak už jsme zmínili, kabelové připojení ethernet je rychlejší a spolehlivější, ale zároveň jsme omezeni kabelem a prostorem. Na druhou stranu Wi-Fi je sice pomalejší, ale poskytuje bezdrátové připojení, a tím i neomezený pohyb s připojeným zařízením v určitém okruhu. Takže nastává dilema – rychlost vs. pohodlí. Wi-Fi se ale postupem času začala zlepšovat, což má za výsledek postupné vytlačování ethernetu ze scény. Ideální volbou je využívání obojího. Ethernet kabelu pro hraní online her přes herní konzole nebo počítače a Wi-Fi pro připojení mobilních telefonů, notebooků, tabletů a dalších zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Používání internetu Starlink se prodraží. Prvotní investice není malá, při provozu spotřebuje velké množství energie

Rychlost

Dříve když se Wi-Fi připojení přesunulo do hlavního proudu, bylo většinou založeno na standardu 802.11g (Wi-Fi 3), který nabízel maximální připojení 54 Mbps (megabitů za sekundu) a v praxi mnohem méně. Pro přístup k internetu na mobilních zařízeních bylo toto připojení dostačující, ale oproti ethernet kabelu to bylo nic. Ten totiž dokázal produkovat od 100 Mbps do 1 000 Mbps, dokonce až do 10 Gbps.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejnovější standard Wi-Fi je Wi-Fi 6 a nabízí rychlost až 10 Gbps (reálná rychlost je poloviční). Také jsme si všimli, že odezva (latency) neboli ping je nižší, než bývala, takže už se pomalu stává vhodná pro hraní online her, kde je tento parametr jeden z nejdůležitějších.

Mohlo by vás zajímat:  Bezdrátové nabíjení telefon nepoškozuje. Důležitější je umět s baterií správně zacházet

Spolehlivost

Tady vyhrává zatím stále ethernetové kabelové připojení, jelikož jde o stabilní, rychléstejné připojení. Oproti tomu Wi-Fi je závislá na několika faktorech, jako je síla signálu, a tím pádem i stabilita. Sami víte, že když máte slabší signál, je spolehlivost i rychlost nižší. Další bezdrátová zařízení, jako mikrovlnná trouba, můžou rušit signál Wi-Fi.

Bezpečnost

Na první pohled je zřejmá úroveň zabezpečení. K datům v síti ethernet mají přistup pouze zařízení fyzicky připojená k síti. Tato zařízení včetně PC na jednom konci a routeru na druhém potřebují ochranu firewallu, ale neexistuje žádný způsob, jak by mohla být zachycena data v této síti.

Mohlo by vás zajímat:  Ani iPhony nejsou před malwarem stoprocentně chráněny

Wi-Fi se přenáší vzduchem, takže se může připojit k této síti každý. Pokud používáte otevřenou Wi-Fi síť, může vám hrozit únik dat. Většina Wi-Fi sítí je zabezpečených, nejhorší ochrana je WEP, nejvíce bezpečnou je WPA3, WPA2 je také na dobré úrovni.

Zdroj: https://www.highspeedinternet.com/resources/ethernet-vs-wifi