Důležitost edge computingu v technologickém světě

Pojem „Edge computing“ nereprezentuje pouze špičková zařízení, ale také zvyšující se úroveň AI, zmenšující se součástky a zrychlující se bezdrátová připojení. Jedná se o výpočetní práce, to můžete provádět přes kalkulačku, chytrý telefon, notebook nebo přes internet. Počítání probíhající mimo zařízení, tedy přes internet, je usnadněno prostřednictvím známějšího „cloud computingu“. Cloud computing je realizován sítí propojených serverů v datovém centru. K této síti se připojíte prostřednictvím zařízení, které se samo nepodílí k práci na počítači.

Mohlo by vás zajímat:  Nevyžádané hovory může telefon rovnou zablokovat. Dvě spolehlivé aplikace se o to postarají

Důležitost Edge computingu

Edge computing je důležitý v moderních zařízeních a zařízeních nové generace, protože je spolehlivější, bezpečnější, rychlejší a menší variantou než cloud computing. Kromě toho je také výkonnější a všestrannější než výpočetní technika na zařízení. Touha uživatelů po menších zařízeních s vysokým výkonem je enormní. Cloud computing zahrnuje sítě počítačů, bude tak vždy výkonnější než jakékoliv vlastněné zařízení. Tím ale řeší pouze problém s velikostí zařízení. Co se týče rychlosti, tak na práci s textem to sice může stačit, ale při práci s vyšším objemem dat nikoliv. Streamování her nebo sledování videí může představovat problém.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho funkcí Apple Watch by mohlo čekat zlepšení. Tyto změny jsou nejžádanější

Zařízení využívající edge rozdělují výpočetní zátěž. Nepříliš dynamické prvky bývají zpracovávány v zařízení, zatímco měnné prvky jsou odesílány v cloudu. Tímto způsobem je dosažena vyšší rychlost.

Zdroj obrázku: Freepik

Zabezpečení

Oproti cloud computingu má obrovskou výhodu v zabezpečení dat. Nemusí je totiž při svém zpracování odesílat do cloudu, díky čemuž zůstanou v bezpečí před potencionální hrozbou. Zároveň je nutno dodat, že cloud computing není nebezpečný. Ono se to bere obecně, že jakékoli připojení je nebezpečné pro vaše data s nesprávným zabezpečením. Jak bylo zmíněno, tak edge computing má rozdělenou práci s daty, takže citlivá data nikdy neopustí zařízení na cloud, čímž si zajistí bezpečnost.

Mohlo by vás zajímat:  Bez těchto aplikací se žádný uživatel Windows neobejde. Zvýší bezpečnost a postarají se o zábavu

Edge computing postupně nahrazuje cloud computing.

Zdroj: https://www.techtarget.com/searchdatacenter/definition/edge-computing