Dostaňte ze svého routeru maximum. Dobré umístění a nastavení je základ

Zdá se vám, že váš bezdrátový router nenabízí to nejlepší, co by mohl? Pak se dnes společně s námi můžete pokusit ho nastavit a optimalizovat tak, aby podal ten nejlepší výkon.

Než začneme, měli bychom správně vybrat svůj router. Pokud jste teprve ve fázi nákupu, pak byste se měli rozhodnout, zda chcete router Wi-Fi 5 nebo Wi-Fi 6. Šestka je momentálně nejvíc výkonný model na trhu a jeho nástupce Wi-Fi 7 se dočkáme nejdříve ke konci roku 2023. Pokud tedy hledáte nejnovější technologii a co největší výkon, pak nemáte moc na výběr a budete muset zakoupit Wi-Fi 6.

Správné umístění routeru

Správně umístit router v bytě nebo domě je základ. Jelikož na tomto umístění závisí, jak kvalitní příjem internetu budete mít. Mějte na paměti, že stěny a podlahy mohou bránit a někdy i blokovat Wi-Fi signál, a proto doporučujeme najít takové místo, které je v centru vaší domácnosti a nemá v cestě moc překážek. Rozhodně se pokuste vyhnout materiálům, jako jsou cihly, beton, velký kov nebo sklo.

Mohlo by vás zajímat:  Zabezpečení chytrých telefonů většina lidí podceňuje. Věří mýtům, které se jim mohou vymstít
Zdroj obrázku: Freepik

Konfigurace routeru

Za pomoci jména a hesla se připojte do svého routeru a řiďte se průvodcem, který by se vám měl po prvním spuštění ukázat. Všechna základní nastavení jsou brána od vašeho poskytovatele a router se víceméně nastaví sám. Na vás už zbývá jen doladění detailů, jako je nastavení vaší bezdrátové sítě, vytvoření jména a hesla pro připojení a výběr pásma, které chcete používat.

Jakou frekvenci použít?

Pokud máte k dispozici dvoupásmový router, pak si budete moci vybrat mezi 2,4 Ghz nebo 5 Ghz. Rozdíl mezi nimi je vcelku jasný. Na pásmu 5 Ghz si užijete lepší výkon, ale na kratší vzdálenost. U druhého pásma je to přesně naopak, i když ten výkon v obyčejné domácnosti moc nepocítíte. Navíc pokud je ve vaši domácnosti více překážek, které by mohly blokovat signál, pak doporučujeme vybrat pásmo 2,4 Ghz, které si s nimi přece jenom lépe poradí.

Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/how-to-set-up-and-optimize-your-wireless-router-for-the-best-wi-fi-performance