Diabetiky čeká velká změna. Robot může dodávat inzulin zevnitř

Diabetiky čeká velká změna. Robot může dodávat inzulin zevnitř

Život diabetika není vždy snadný. Jestli potřebujete pravidelné injekce inzulinu, možná vás překvapení novinka, která by takovým lidem mohla usnadnit život. I když si na píchání inzulinu zvyknete, brzy si budete moci ulevit tím, že si injekce píchat nebudete. Italští vědci vymýšlejí nový způsob podávání inzulinu.

Chtějí vyrobit robota, který bude inzulin podávat zevnitř

Italové chtějí vyrobit zařízení, které se bude skládat ze dvou částí – nejdříve robota musí lékař umístit do žaludku nemocného člověka, druhou část budou mít na starosti lidé a v případě potřeby budete moct spolknout tabletku. Není to však obyčejný prášek, ale je to magnetická kapsle, která je naplněná hormonem. Pacient tak tabletu spolkne, ona putuje trávicím systémem do tenkého střeva, kde se nachází malý robot.

Mohlo by vás zajímat:  Nová televize od LG překvapila v mnoha směrech

Robot, který bude v žaludku, kapsli umístí do správné polohy, propíchne ji a tím se inzulin dostane do těla. Pacienti si tak nemusí dělat starosti s tím, že potřebují nabít podavač inzulinu, protože se jedná o bezdrátové zařízení. Co se týče magnetické kapsle, po vyprázdnění putuje dál do těla a následně se vyloučí. I když to zní jako sci-fi, takové zařízení může diabetikům výrazně usnadnit život.

Kapsli můžete vzít kamkoliv, a nemusíte se obávat vpichu

Mnoho lidí nemá rádo pohled na jehly nebo krev. Proto je pro ně vhodná právě kapsle, kterou si mohou vzít kamkoliv s sebou a mít ji po ruce pokaždé, když bude potřeba. I když je jedna injekce denně snesitelná, proč si život neusnadnit a nezačít použít jednodušší metodu? Nemusíte pamatovat na celou inzulinovou soupravu.

Mohlo by vás zajímat:  Nizozemská organizace bojuje za legalizaci eutanazie pomocí sebevražedné pilulky

Kapsle je pro tělo méně invazivní metoda než injekce. Vědci jejich účinek testovali na třech prasatech, které trpěli diabetem. Kapsle několik hodin regulovala hladinu inzulinu. Vědci ale stále musí pracovat na tom, aby bylo chráněno hlavně tělo. Je ale jasné, že toto je vize budoucnosti.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/world-us-canada-58906955