Cyklisté mají lepší předpoklady pro řízení elektromobilu než řidiči spalovacích aut

Jeden z tradičních argumentů odpůrců elektromobilů je, že auto s elektrickým motorem prostě není auto. A zdá se, že na tomhle odvážném tvrzení je více pravdy, než by se na první pohled zdálo. Nejde jen o automatickou převodovku, která se třeba ve Spojených státech prosadila už před několika dekádami, ale na české silnice proniká až v posledních letech. Zdá se, že elektromobily mají třeba s bicykly společného více, než tušíte. Ukazuje se totiž, že právě cyklisté jsou za volantem elektromobilů nejúspěšnější a dokážou z tohoto typu auta dostat více než jiní řidiči.

Plánování trasy

Velkým hendikepem elektromobilů je jejich omezený dojezd, cíl cesty navíc musí být někde, kde se nachází dobíjecí stanice. Těch je sice v Praze a velkých městech dostatek, ale na venkově je o ně stále ještě nouze. Zdá se však, že vášniví cyklisté, kteří jsou zvyklí svou trasu na kole pečlivě plánovat, si s tímhle dokážou poradit lépe než motoristé zvyklí na spalovací motory. Ale svou roli hraje také styl jízdy, který cyklisté většinou preferují.

Mohlo by vás zajímat:  Nezávislé hry mohou posunout do popředí sami hráči. Služby předplatného dělají pravý opak
Zdroj obrázku: Freepik

Auto jako bicykl

Elektromobilem sice můžete jet stejně jako autem se spalovacím motorem, ale jeho dojezd na jedno nabití můžete prodloužit až o dvacet procent, pokud svůj styl jízdy přizpůsobíte. Za volantem byste se tak měli chovat podobně jako cyklista v sedle svého kola. Ten umí využívat setrvačnosti a jízdu přizpůsobuje terénu tak, aby byla co nejúspornější. V sedle šetří vlastní síly, za volantem pak baterii.

Plynulá jízda

Cyklisté zpravidla volí plynulejší jízdu, při které není třeba akcelerovat, ale ani příliš brzdit. A to často i na úkor toho, že krátkodobě překročí povolenou rychlost, například při jízdě z kopce, po němž bezprostředně následuje stoupání. Kromě toho mají i větší cit a trpělivost pro efektivní průjezd zatáčkou a plynulé zrychlování či zpomalování na rovině.

Zdroj: https://www.motorbiscuit.com/5-tips-driving-electric-vehicle-more-efficiently/