Coca-Cola bude mít první lahev na světě, která bude ekologická

Coca-Cola bude mít první lahev na světě, která bude ekologická

Coca-Cola bude na celosvětový trh uvádět lahev, která je ze 100 % vyrobena z rostlinného plastu. Je to velký průlom v této oblasti, protože společnost chce jako první pomoci snížit spotřebu toxických plastů, které zamořují planetu Zemi.

Rostlinné plasty zažívají boom

V posledních letech můžete vidět, že jsou rostlinné plasty na vzestupu – a používají se nejen v místech, kde jsou vhodné laboratorní podmínky. Coca-Cola jako společnost se nyní rozhodla, že bude rostlinné plasty používat k výrobě svých lahví na lahodný nápoj. Jejich rozhodnutí vyústilo v představení první takové lahve v historii.

Technologie už je natolik vyspělá, že lahve mohou začít vyrábět ve velkém a nic tomu nebrání. Rostlinná plastová lahev se objevila dlouhých deset let poté, co Coca-Cola představila PlantBottle, což je materiál, který je z 30 % recyklovatelný – z materiálů rostlinného původu. Zbývajících 70 % ale bylo získaných z ropných zdrojů.

Mohlo by vás zajímat:  Běžné jídlo bude už možná brzy patřit minulosti. Nahradí ho hmyz a maso z tiskárny

Cílem společnosti je do roku 2030 odstranit klasické PET lahve

Nová lahev, kterou společnost představila, je vytvořena pomocí technologie, která vyvinula společnost Virent. Ta se zabývá právě rostlinnými plasty. Jsou vyrobené z kukuřičných plastů, které se mění na uhlovodík paraxylen. Ten se zase mění na rostlinnou kyselinu teraftalovou. K výrobě se může použit dřevní odpad, který vzniká na pilách.

Vedoucí společnosti Coca-Cola mají za cílem do roku 2030 odstranit PET z plastových lahví nejen v Evropě, ale také Japonsku. Nechtějí, aby se dál tento materiál vyráběl z ropy. Říkají, že jejich nová technologie je již připravená pro komerční využití a my se jen můžeme těšit na další krok v záchraně planety. Snad to bude krok, který donutí také další společnosti, zaměřit se více na to, z jakých materiálů obaly vyrábí. I tak je nutné planetě pomoci, raději si tedy plastové výrobky vůbec nekupujte, pijte pitnou vodu z kohoutku a používejte obaly, které jsou na více použití.

Zdroj: https://www.coca-colacompany.com/press-releases/coca-cola-unveils-new-prototype-bottle-made-from-100-percent-plant-based-sources