Pokud používáte správce hesel, pak máte za úkol si pamatovat jen jedno jediné silné heslo, kterým se dostanete právě do tohoto správce. My vám dneska ukážeme, jak si toto heslo jednoduše zapamatovat.
Poetická hesla opravdu fungují
Určitě i vy máte nějakou svou oblíbenou písničku nebo básničku, kterou si pamatujete. To je jedna z možností, co se může stát ideálním novým heslem. Zapište si první písmeno každé slabiky z pasáže, kterou si vyberete. Interpunkci, která se zde nachází, ponechte a pro všechny přízvučné slabiky zvolte velké písmeno. Na konec hesla přidejte například rok, kdy tato skladba nebo báseň vznikla. Tohle heslo si budete docela lehce pamatovat.
Použijte svou oblíbenou frázi
Do hesla byste měli zvolit pokud možno všechny čtyři typy znaků. Což znamená, že by mělo obsahovat velké a malé písmeno, číslice a speciální symboly. Důvod je jednoduchý, čím je větší škála znaků, tím déle trvá potencionální prolomení. Zvolte si nějakou zajímavou frázi, kterou si zapamatujete, a písmena nahraďte podobně vypadajícími čísly. Například místo O použijte nulu, místo A použijte čtyřku nebo místo písmena E zvolte číslici tři.
Tvořte dlouhé heslo z více slov
Odborníci na bezpečnost jasně říkají, že čím je heslo delší, tím hůř se dá prolomit, jenže příliš dlouhé heslo byste si nemuseli zapamatovat. Ovšem pokud se neskládá z několika po sobě jdoucích slov, která nemáte problém uchovat v paměti. Pokud takto za sebe dáte tři nebo čtyři slova a vyplníte mezi ně například ještě tečky nebo pomlčky, pak bude mít útočník opravdu hodně těžkou práci.
Pokud by vás navíc zajímalo, jak dlouho by asi trvalo prolomit vaše heslo, pak vyzkoušejte funkci, kterou nabízí webová stránka společnosti Gibson. Jakékoliv heslo, které do jejich programu zadáte, projde analýzou a vrátí se vám časový údaj.
Zdroj: https://www.mcafee.com/blogs/enterprise/cloud-security/how-to-create-a-strong-password-you-actually-remember/