Chladné počasí je pro telefon nepřítel číslo jedna. Hrozí poškození displeje i odepsaná baterie

Co si budeme namlouvat, chytré telefony, obdobně jako jiná elektronická zařízení, zimu prostě nesnáší. Zima je pro chytré mobilní telefony doslova utrpením, kdy se musí vyrovnat s extrémními výkyvy teplot mezi interiérem a venkovním prostředím, tím spíše, když udeří silné mrazy. Co v takové chvíli dělat se zařízením, aby nedošlo k jeho nevratnému poškození?

Co nejblíže k tělu

Hodit do kabelky nebo do batohu a vyrazit do mrazivého rána do školy nebo do práce? Za tohle vám váš mobil opravdu nepoděkuje, protože je vystavený prochladnutí. Smartphone je vhodnější uložit co nejblíže k tělu, hodí se vnitřní kapsa bundy, ale také kapsa u kalhot, i když tento způsob nevypadá příliš elegantně. Velkou dávku obezřetnosti však musí mít sportovci, protože mobilní telefon se může při pádu na lyžích rozbít, ale hrozí i zranění, proto se doporučuje mít přístroj v polstrovaném obalu.

Zdroj obrázku: Freepik

Tekuté krystaly v LCD zmrznou

A před čím vlastně odborníci varují? Před zmrznutím tekutých krystalů v displejích typu LCD. Může dojít k dočasnému zamrznutí obrazovky, ale také k nevratnému poškození. Naopak OLED panely tímto problémem ohroženy nejsou, ale ani ty neodolají extrémním mrazům nebo výkyvům teplot. Při používání venku omezte čas na mobilu na minimum a používejte jej pouze v nejnutnějších případech. Kromě obrazovky je v ohrožení rovněž baterie.

Baterie minusy nesnesou

Další součástí telefonu, která je citlivá na chlad, je baterie, které se v chladu snižuje kapacita. V mrazu se nesmí ani nabíjet a telefon by se neměl nechávat ve studeném autě. Baterie se mohou dobít až při pokojové teplotě, což trvá asi 30 minut po návratu z mrazu. Obdobně na zařízení číhá nebezpečí v podobě vlhkosti. Telefon se nesmí následně zahřívat nebo vysušovat na topení, případně fénem. Pro vysušení přístroje je vhodnější vyjmout SIM kartu a baterii u modelů, kde to je ještě možné, a nechat kryt otevřený po dobu 24 hodin. A při příštím výletu do zimní krajiny raději nasadit čepici s Bluetooth připojením, telefon pak může zůstat v teplé kapse.

Zdroj: https://harperandblake.co.uk/blogs/news/how-to-protect-your-mobile-phone-in-winter