Cesta na dovolenou může být horor. Nevolnost za jízdy má několik zajímavých vysvětlení

Cesta na dovolenou může být horor. Nevolnost za jízdy má několik zajímavých vysvětlení

Pro některé z nás může být cestování noční můrou. Trpíte nevolností, závratěmi nebo zvracíte? Pak patříte mezi tu část lidí, kteří si cestování moc neužívají. Jak je ale možné, že jiní si mohou za cesty číst nebo hrát hry, zatímco vy se snažíte nepozvracet? Proč je vám špatně jen v některých druzích vozidel? Na to se dnes podíváme maličko podrobněji.

Existují dvě teorie, který by tento jev mohly vysvětlit

  1. Teorie smyslového konfliktu – Ta předpokládá, že příčinou toho, proč je nám nevolno, je náš systém rovnováhy. Jelikož rovnováhu neudržuje jen jeden smyslový orgán, ale jedná se o kombinaci několika faktorů. Tedy to, co vidíme, cítíme a další procesy. V praxi to tedy znamená, že lidem, kterým se dělá špatně, se pravděpodobně informace z očí, tlakových smyslů nebo vnitřního ucha neshodují. Čím více se tyto smysly neshodují, tím větší je pravděpodobnost, že se nám udělá za jízdy špatně.
  2. Teorie kontroly držení těla – Podle této teorie nedochází k nevolnosti kvůli nesouhlasu smyslového vnímání. Dle ní za nevolnosti může neschopnost držení těla ve správné rovině.
Mohlo by vás zajímat:  Zjistěte, kdy je riziko infarktu na nejvyšším stupni!

Ovšem ani jedna z těchto teorií není podložena žádnými důkazy a opravdu se jedná pouze o dohady.

Zdroj obrázku: Freepik

Pár tipů, jak se co nejvíce vyhnout nevolnosti z pohybu

  • Vyhněte se čtení v autě a raději se dívejte z okna, tím by se měla vaše nevolnost snížit, protože informace, které budete dostávat, budou odpovídat realitě.
  • Před cestou se rozhodně nepřejídejte.
  • Větrejte ve vozidle a pokuste se dělat časté pauzy se zastavením.
  • Použijte léky, které jsou vyvinuty přímo k tomuto účelu.

Bohužel pokud již jednou těmito nevolnostmi trpíte, pravděpodobně vás budou pronásledovat celý život a vy si budete muset zvyknout na to, že si třeba v autě nikdy nepřečtete svoji oblíbenou knihu. Pokud denně necestujete dlouhé trasy, tak se do dá přežít.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/motion-sickness/