Ceny paliv stoupají, někoho ale nechávají klidným. Umí jezdit úsporně za každé situace

Ceny paliv stoupají, někoho ale nechávají klidným. Umí jezdit úsporně za každé situace

Věděli jste, že váš způsob jízdy ovlivňuje:

  • bezpečnost všech účastníku provozu včetně té vaší,
  • stav auta,
  • spotřebu paliva.

Začneme třeba zrychlením. Čím více zrychlujeme a agresivněji, tím více spotřebujeme paliva. Pro efektivní a úspornou jízdu je nejvhodnější mírné zrychlování s rovnoměrnou a plynulou jízdou. Pro lepší představu, zrychlete maximálně o 15 km/h během pěti vteřin.

Po zrychlení se podívejme na rychlost. I zde platí různá fakta a pravidla. Studie ukázaly, že pokud měníte rychlost mezi 75 a 85 km/h každých 18 vteřin, tak můžete zvýšit spotřebu paliva až o 20 %. Rozdíl pocítíte i u rychlosti mezi 100 a 120 km/h, kde je rozdíl rovněž 20 %. Zkuste co nejvíce využít tempomatu nebo konstantní rychlosti, pokud to situace dovolí. Nezapomínejte předvídat situaci provozu před sebou.

Mohlo by vás zajímat:  Používání GPS si už vyžádalo tisíce životů. Základní pravidla bezpečnosti dodržuje málokdo

Vyvarujte se zbytečné spotřebě

Pokud není zima a nepotřebujete trochu zahřát motor, nenechávejte zbytečně dlouho motor auta v chodu, zbytečně tím spálíte palivo. Kromě spotřeby paliva můžete poškodit i motor a baterii. Snažte se vyhnout hustému provozu.

Chystáte se na výlet nebo máte mnoho pohledávek? Nemějte starost, naplánujte si trasu, čas a snažte se vyhnout zácpám. Raději vyjeďte o něco dříve, abyste se vyhnuli řízení pod stresem a zvýšené spotřebě paliva.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na prudké brzdění

Pozor na přílišné brzdění. Každým zabrzděním se auto automaticky přeřadí nebo vy manuálně snížíte na menší rychlostní stupně, které pracují na vyšších otáčkách, což vyžaduje větší spotřebu paliva. Klíčem může být dostatečné sledování a předvídání provozu, kdy místo brzdění můžete pomalu sešlápnout plyn, když vidíte, že vás čeká červená na semaforu.

Mohlo by vás zajímat:  Rekordní snížení emisí? BMW chce dosáhnout zajímavých výsledků

Vliv na spotřebu paliva má i hmotnost auta. Každých 25 kg navíc v autě střední třídy zvyšuje spotřebu zhruba o 1 %. Odstraňte přebytečný náklad, zatížení nebo i klidně nosiče na kola či další věci, které nepotřebujete.

Pravidelná údržba

Nezapomeňte dbát na pravidelnou údržbu. Například správné nahuštění pneumatik ušetří asi o 4 % spotřebu a prodlouží životnost pneumatik. Kromě pneumatik má vliv na větší spotřebu odpadního paliva vadný motor, špatný motorový olej, nekvalitní palivo, ucpaný vzduchový filtr, opotřebovaná spojka a špatné převody.

Mohlo by vás zajímat:  Plynový pedál nabízí funkci, o které málokdo ví. Přitom usnadní každodenní cestování

Na závěr se zkuste zamyslet, zda je potřeba, abyste automobil využívali při každé příležitosti. Ne vždy je nutné jet autem někam, kam dojdete pěšky za pár minut nebo na kole či MHD. Nejen že ušetříte za palivo, životní prostředí, finance, ale uděláte i něco pro své tělo, když si zasportujete ve formě cyklistiky nebo chůze.

Zdroj: https://money.howstuffworks.com/personal-finance/budgeting/how-to-drive-economically7.htm