Ceny nových telefonů šplhají do závratných výšin. A zdražování zdaleka není u konce

Ceny nových telefonů šplhají do závratných výšin. A zdražování zdaleka není u konce

Není potřeba žádné analýzy, sami jste si určitě všimli, že ceny chytrých telefonů strmě stoupají. Stačí se podívat na cenovky nejnovějších modelů iPhonů nebo Samsung Galaxy, ze kterých vám spadne čelist. Není problém si zde sáhnout hluboko do kapsy a zaplatit dechberoucí částku. Za nejnovější model iPhone 14 s kapacitou 1 TB se cenovka vyšplhala na hodnotu přesahující 50 000 Kč, Samsung není pozadu a u nejnovějšího Galaxy modelu se cenovka zastavila těsně pod 50 000 Kč.

Čínské telefonní společnosti nabízejí vyšší hodnotu za více peněz, které atakují hranici 20 000 Kč, čímž začínají konkurovat Apple nebo Samsungu, co se týče ceny. Huawei řady P40 nebo Oppo Find X2 Pro startují na 20 000 Kč.

Ceny telefonů rostou

Všechny tyto nové telefony jsou vybaveny nejnovějšími inovacemi čipové sady, displeje a fotoaparátu a jedním z důvodů rostoucích cen je příliv nákladů na komponenty. Nikdo si už nevystačí pouze s předním a zadním fotoaparátem jako P40 Pro, který disponuje až sedmi senzory. K tomu si přidejte drahý periskopický zoom se složenou optikou, velkou obnovovací frekvenci a ultrarychlé nabíjení a montáž telefonů je mnohem dražší, než bývala.

Mohlo by vás zajímat:  Za špatnou kvalitu internetového připojení si často můžeme sami. Umístění routeru hraje obrovskou roli
Zdroj obrázku: Freepik

Ceny surovin rostou také

OnePlus nebyl nikdy králem mezi fotoaparáty, jeho problém je ale jinde. Jedná se o konektivitu 5G, která způsobuje více technických problémů oproti 4G. Pro její funkčnost je potřeba rozmístit více antén a filtrů po celém telefonu, aby signál mohl procházet sítí mmWave společnosti Verizon. Vestavět vše do telefonu se slušnou hmotností a velikostí se zdá jako velmi náročný úkol, obzvlášť pokud jde o design a konfiguraci.

Ani iPhone se nevyhne zdražování, jsou pryč doby, kdy součást fotoaparátu u iPhonu 6 stála pouhých 12 dolarů. Celkově výroba iPhone 6 vyšla na 200 dolarů a prodával se za trojnásobek. U iPhone 11 Pro Max stojí výroba 490 dolarů a prodej začíná na 1 099 dolarech. Nejdražším komponentem je opět fotoaparát, kde trojitá sada vyjde na 74 dolarů.

Zdroj: https://www.phonearena.com/news/smartphones-more-expensive-in-2023_id141020