Bezdrátové nabíjení láká na pohodlné používání a jednoduchost. Negativa ale stále převažují

Mnoho zařízení, jakými jsou sluchátka, mobilní telefon a chytré hodinky, můžeme bezdrátově nabíjet. Můžeme si taky všimnout, jak se některé společnosti doslova chvástají, jak rychle nabíjí jejich bezdrátové nabíječky, ale je to opravdu to, na čem záleží, nebo existují nějaká negativa?

První fakt je ten, že samotná nabíječka musí být připojena kabelemzásuvce. Už jen tato skutečnost z ní nedělá doslova „bezdrátovounabíječku. Když budete chtít manipulovat se zařízením, nebudete moci, jinak se přeruší nabíjení, což se u klasických kabelových nabíječek nestane.

Mohlo by vás zajímat:  Hodnota kryptoměny Graph AI stoupá. V nedávných dnech padl nový rekord

Efektivita? Kdepak…

Největší stížnosti padají na efektivitu nabíjení. Oproti běžnému nabíjení přes kabel, kde propojíte zařízení s elektrickým proudem přes kabel ze zásuvky do zařízení, zde musí procházet energie plastovým krytem podložky a sklem na zadní straně telefonu. Tyto izolační materiály otupují tok elektronů, což má negativní vliv na efektivitu a rychlost. Bezdrátové nabíjení dosahuje sotva 40 W, takže plýtváte nejen časem, ale i energií. Bezdrátové nabíječky jsou vhodné pro sluchátka nebo chytré hodinky.

Mohlo by vás zajímat:  Rozlišení 4K v telefonech nedává velký smysl. Směřování trhu mluví jasně
Zdroj obrázku: Freepik

Přehřátí

Nepříjemným vedlejším vlivem je přehřívání zařízení během nabíjení. To může mít špatný vliv na samotnou baterii. Veškerá energie navíc není převáděna do baterie, ale jde do okolí, proto můžete cítit teplo v celém zařízení a okolí.

Dalším rozdílem je samotná cena. Můžete si všimnout rozdílu mezi kabelovou a bezdrátovou nabíječkou. Rozdíl zde může činit dokonce 10 dolarů oproti kabelové nabíječce o stejném, ne-li vyšším výkonu.

Negativní dopad na životní prostředí

Bezdrátové nabíječky spotřebují až o 50 % více energie než kabelové nabíječky. Bezdrátové nabíjení váš smartphone tiše zabíjí a poškozuje zdraví baterie. Nehledě na to, že bezdrátovou nabíječku je potřeba zasílat z dalekých zemí, což výrazně zvyšuje uhlíkovou stopu.

Mohlo by vás zajímat:  Disk Google vs. OneDrive: víme, které cloudové úložiště je lepší pro chytrý telefon

Suma sumárum, na základě všech informací můžeme říci, že se nevyplatí investovat do bezdrátové nabíječky. Všechny důvody hrají ve prospěch staré dobré kabelové nabíječky.

Zdroj: https://www.blackview.hk/blog/tech-news/wireless-charging-advantages-disadvantages